Άρης – ΠΑΟΚ 0-0: «Λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης -Έχασαν πέναλτι οι

Έρης και ΠΑΟΚ «κόλλησαν» 0–0 στο «Κλένθης Βικελίδης» στην τρίτη αγωνιστική της Super League.

Το παιχνίδι, που διεξήχθη υπό έντονη βροχόπτωση στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό από το χαμένο πέναλτι του Αντρέ Γκρέι στο 53ο λεπτό (απόκρουσε ο Κοτόρσκι) και σύντομα θα ξεχαστεί. Ο Μπράιαν Ντάμπο και ο Ομάρ Αλ Κανταούρι έλαβαν αποστολή στις καθυστερήσεις.

Καθυστερημένη απόλυση / Φωτογραφία: Eurokinisi
Το παιχνίδι που ξεκίνησε με δέκα λεπτά καθυστέρηση λόγω καπνογόνων οπαδών των γηπεδούχων, δεν είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Στο 7ο λεπτό, λόγω παρεξήγησης στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Ματέο Γκαρθία δεν κατάφερε να κουνήσει σωστά την μπάλα, έσωσε ο Ντομινίκ Κοτάρσκι.

Είκοσι λεπτά αργότερα, από τη γωνία του Καλέντ Ναρέ, ο Ντάγκλας Αουγκούστο έκανε κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 35′ ο Άρης έχασε την καλύτερη του ευκαιρία, προϊόν ποιότητας του Ντάνιελ Μαντσίνι, αλλά το σουτ του κόντραρε σε κόρνερ από τον Κοτάρσκι.

Το δεύτερο μέρος ήταν… άλλη ιστορία, τουλάχιστον στην αρχή του. Ο Μπράντον Τόμας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τζούλιαν Κουέστα στο 50′ και ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο επόμενο λεπτό όταν ο Κωνσταντίνος Κουλιράκης κατέβασε τον Σάλεμ Εμμπακάτα.

Ωστόσο, η εκτέλεση του Γκρέι ήταν κακή – στην αγκαλιά του Κοτάρσκι. Και όταν ο Κροάτης τερματοφύλακας έσπρωξε τη βολίδα του Μαντσίνι σε κόρνερ στο επόμενο λεπτό, η επίθεση των γηπεδούχων… ξέσπασε για να ξαναρχίσει το κανονικό παιχνίδι.

Ο Άρης έχασε πέναλτι / Φωτό: Eurokinisi
Η βροχή και οι αρκετές αλλαγές χάλασαν τον ρυθμό του αγώνα, μένοντας 0–0 μέχρι το τέλος. Παραλίγο να ξεσπάσει καβγάς στις καθυστερήσεις, με τον Λουίς Γκοντίνιο να στέλνει τους Ντάμπο και Ελ Καντουρί.

Για τρίτη αγωνιστική με τον Απόστολο Τερζή σε ρόλο επίσημων τεχνικών, Άρης και ΠΑΟΚ είναι ισόπαλοι, με το «Χ» να κάνει πιο ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους του Ραζουάν Λουτσέσκου.

Άρης – ΠΟΚ 0-0
Έρις (Τόλης Τερζής): Κουέστα, Εμμπακάτα, Φαμπιάνο, Μπραμπέτς, Μαζίκου, Ντουκοράτε, Ντιόπ (46′ Ντάμπο), Μαντσίνι (81′ Καμάτζο), Ματέο Γκαρσία (81′ Ζερβίνιο), Μάνου Γκαρσία (63′ Ιτουρμπ), Γκρέι ( 63′ – Πάλμα).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Τσούσης (59′ Βιεϊρίνια), Κουλιράκης, Ινγκασάν, Λιρατζής, Νταντάς (59′ Μπίσβαρ), Κούρτιτς, Ντάγκλας, Α. Σίβκοβιτς (73′ Ελ Καντουρί), σλόγκαν, Μπράντον (63′ Ολιβέιρα).