Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ και διεύρυνε τη διαφορά στους τέσσερις βαθμούς

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κυριακή στο ντέρμπι της Αθήνας την ουραγό ΑΕΚ και διεύρυνε το απόλυτο στα τέσσερα στα τέσσερα και το προβάδισμά του στην κορυφή της Super League στους τέσσερις βαθμούς από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό.

Παίζοντας μπροστά σε ένα κατάμεστο και ιδιαίτερα δυνατό κοινό στο γήπεδο “Απόστολος Νικολαΐδης”, ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 την ΑΕΚ και έφτασε τους 12 βαθμούς.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 36ο λεπτό με τον Ορμπελίν Πινέδα, αλλά πριν από το σφύριγμα του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός κέρδισε δύο πέναλτι, τα οποία μετέτρεψαν με επιτυχία οι Αϊτόρ και Αντράζ Σποράρ.

Ο Ολυμπιακός άφησε άλλους δύο βαθμούς, αυτή τη φορά εντός έδρας, καθώς την Κυριακή αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Βόλο στο γήπεδο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Όγκνιεν Οζέγκοβιτς πριν ισοφαρίσει ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί για τους “ερυθρόλευκους”.

Ο Άρης απέκλεισε εκτός έδρας τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0 και πήρε μια σημαντική νίκη, καθώς ετοιμάζεται να υποδεχθεί τον νέο προπονητή του Άλαν Πάρντιου. Οι Αντρέ Γκρέι και Σαλέμ Μ’Μπακάτα ήταν οι σκόρερ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στα παιχνίδια του Σαββάτου, ο Παναιτωλικός ανέτρεψε τον γηπεδούχο ΟΦΗ κερδίζοντας 2-1 στο Ηράκλειο, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 2-1 τον Λεβαδειακό για την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ατρόμητος ανέβηκε στην τέταρτη θέση με το επιβλητικό 4-1 στον Ιωνικό.

Τη Δευτέρα ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τη Λαμία και αν κερδίσει θα ανέβει στη δεύτερη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.